Bílá vína Znojmo

akce vinaři znojmoVinaři Znojmo zastupují tradiční vinaře ze znojemské vinařské oblasti, kteří produkují znamenité bílé víno. Nabízí bílá vína jako dárek pro firmy a firemní zákazníky. 

Bílá vína ze Znojemska josu ovocitá, svěží a mají osobitou chuť. Proč? Znojemsko patří mezi severní oblasti pěstování révy a díky chladnějšímu klimatu dosahují vína čisté ovocné aroma s pikantními povzbuzujícími kyselinkami.

Vína ze Znojemska pozitivně působí na zdraví a v přiměřených dávkách působí jako lék. Díky tomu, že vinná réva musí bránit své hrozny proti chladnějšímu klimatu, produkuje látky, které zabraňují ukládání cholesterolu a nadměrnému zvyšování krevního tlaku.

Čím horší podmínky réva má, tím více zdravých látek produkuje. Tím se nejvíce liší od jinzých vín z jižnějších oblastí.

Podle dalších studíí je znojemské víno nejlepším prostředkem na dlouhověkost.

Informace o Vinařské podoblasti Znojemské

Za chuťově plná a neuvěřitelně aromatická bílá vína skvělé pověsti vděčí Znojemsko vysoké úrovni mnoha vinařů a specifickým přírodním podmínkám. 

Celková výměra: 3 500 ha. Vinařské obce: 91. Vinařské tratě: 224.

Synonymem Znojemska je především Veltlínské zelené, dobře se tu daří aromatickým odrůdám Müller Thurgau, Sauvignon, Ryzlink rýnský a Pálava. Okolí Dolních Kounic je vyhlášené červenými víny, hlavně Frankovou a Svatovavřineckým.

 

Historie Znojemska

Podobně jako jiné evropské vinařské oblasti i Znojemsko může za svou novodobou slávu poděkovat Římanům. První vinice v bohem požehnaném vinařském kraji založili možná již římané. Ve skalách nad slavnou viniční tratí Šobes jsou dodnes patrné vyježděné koleje od těžkých římských povozů, které tudy jezdily po obchodní stezce.

   

Nejstaršími svědky historie znojemského vinařství jsou vedle archeologických nálezů klášterní kroniky a listiny českých panovníků. Jedním ze vzácných dokumentů je listina z 25. dubna 1326 z Bacharachu, v níž český král Jan Lucemburský povolil městu Znojmu obchod se solí a vínem, tedy stejná práva prodeje vína, jaké již několik desítek let mělo město Brno. Během následujících staletí se Znojmo rozvíjelo, bohatlo a díky stálé přízni vládnoucích královských rodů získalo řadu dalších privilegií. Díky skvělým společenským kontaktům se znojemská vína pravidelně objevovala na hodovních tabulích českých králů. Ještě v 19. století bylo Veltlínské zelené ze Znojemska s vůní po lipovému květu a kořenitou hořkomandlovou chutí jedním z nejoblíbenějších vín u habsburského císařského dvora ve Vídni.

Odrůdy vína na Znojemsku

Znojemsko by nebylo Znojemskem bez Veltlínského Zeleného. Odrůda pravděpodobně pochází z Rakouska, jiné prameny ovšem jeho původ kladou do údolí Valtelino v severní Itálii. Tradiční odrůda nabízí neuvěřitelně pestrou škálu typů vín a na Znojemsku je poznáte jako vína všech kvalit až po nejvyšší jakostní kategorie včetně specialit, tedy vín slámových a ledových. K tradičním odrůdám Znojemska dále náleží Müller Thurgau,Sauvignon, Ryzlink rýnský, Pálava, Muškát moravský a Chardonnay. Podíl modrých odrůd je menší, pěstuje se především Svatovavřinecké, Zweigeltrebe, Rulandské modré a v okolí Dolních Kounic Frankovka.

Vinice na Znojemsku

Díky střídání slunečných dnů a chladnějších nocí hrozny sice zrají pomaleji, ale zato si uchovávají více vonných látek. Pestrá škála půd vytváří předpoklady pro rozmanitou paletu vín, jimž granitoidní podloží dodává zvláštní minerální charakter. Prvotřídní viniční polohy se táhnou jižně od Znojma od Kraví hory směrem na Hnánice a dál podél hranice s Rakouskem až do Hrušovan nad Jevišovkou. Významné viniční tratě lemují i údolí řek Dyje, Jevišovka a v oblasti Dolních Kounic jsou nejvyhlášenější polohy pro pěstováním modrých odrůd na jižních svazích údolí řeky Jihlavy.

  

Město Znojmo

Centrem regionu je Znojmo, které před rokem 1226 král Přemysl Otakar I. povýšil na královské město. Už v 9. století se Hradiště nad dnešním Znojmem vybudované na mohutném ostrohu nad řekou Dyjí řadilo k významným střediskům Velkomoravské říše a odolávalo maďarským útokům ještě půl století po jejím zániku. O historickém významu města vypovídá i to, že po bitvě na Moravském poli byly tělesné pozůstatky českého krále Přemysla Otakara II. uloženy sedmnáct let v kryptě znojemského minoritského kláštera. Znojmo si oblíbil také další český panovník Jan Lucemburský a jeho syn Karel IV. potvrdil znojemským vinařům privilegium, podle něhož směli své víno prodávat ve všech zemích a městech koruny české kromě Prahy. 

Dnešní Znojmo se může pochlubit malebným historickým centrem s řadou historických památek. Mezi nejzajímavější místa patří gotický chrám sv. Mikuláše, Znojemský hrad se stálou expozicí Jihomoravského muzea, románská rotunda Sv. Kateřiny z roku 1037 s unikátními freskami, vyhlídková radniční věž a rozsáhlé přístupné podzemí s několikapatrovým labyrintem chodeb a sklepů z 13.–17. století. Od dubna do října městem projíždí vyhlídkový vláček. Za návštěvu stojí také Loucký klášter založený roku 1190. Dnes je zde možné shlédnout muzeum vinařství a bednářství a sestoupit do unikátní románsko-gotické krypty pod klášterním kostelem. 

Rozdělení vín dle kvality

Stolní víno

Stolní víno je víno, které může pocházet z hroznů vyprodukovaných v kterékoliv zemi EU, a to z odrůd moštových, stolních a neregistrovaných. Je to nejnižší kategorie vín. Nemá být označeno názvem odrůdy, oblasti, vinařské obce, viniční tratě nebo jiným zeměpisným názvem. Bývají to vína lehčí se 7-11 % obj. alk., méně extraktivní, vhodná k běžnému stolování.

Zemské víno

Zemské víno je stolní víno splňující následující požadavky: Je vyrobeno pouze z tuzemských hroznů sklizených na vinici pro jakostní víno dané oblasti nebo z povolených odrůd. Výnos na vinici nesmí překročit 12 t/ha. Cukernatost hroznů musí být min. 14 °NM. Na rozdíl od stolního vína může být označeno názvem oblasti, ročníkem a odrůdou, ze které bylo vyrobeno.

Jakostní víno

Na výrobu mohou být použity pouze tuzemské hrozny z vinice pro jakostní víno z jedné vinařské oblasti. Výroba vína musí proběhnout ve vinařské oblasti, v níž byly hrozny sklizeny. Výnos nesmí překročit 12 t/ha a cukernatost hroznů musí dosáhnout min. 15 °NM. Víno musí splňovat jakostní požadavky a být zatříděno Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI), a to buď jako:

Jakostní víno odrůdové – víno vyrobené z vinných hroznů, rmutu nebo z hroznového moštu nejvýše 3 odrůd, které musí být na seznamu odrůd pro výrobu jakostních vín.

Jakostní víno známkové – víno vyrobené ze směsi hroznů, rmutu, hroznového moštu vyrobeného z vinných hroznů sklizených na vinici vhodné pro jakostní víno stanovené oblasti nebo smísením jakostních vín.

Jakostní víno s přívlastkem

Hrozny na výrobu musí splňovat všechny požadavky na výrobu vína jakostního. Navíc hrozny musí pocházet z jedné vinařské podoblasti a jejich odrůda, původ, cukernatost a hmotnost musí být ověřena SZPI. U vín s přívlastkem se nesmí zvyšovat cukernatost moštu. Víno může být vyrobeno z vinných hroznů, rmutu nebo hroznového moštu nejvýše 3 odrůd. Pokud podíl jednotlivých odrůd je min. 15 %, lze je uvést na etiketě v sestupném pořadí. Vína s přívlastkem se dělí na jednotlivé druhy:

Kabinetní víno

Jakostní víno s přívlastkem – kabinetní víno je kategorie vín vzniklých z moštů, které dosáhly 19-21 ° NM. Bývají to lehčí, suchá, příjemně pitelná vína.

Pozdní sběr

Jsou to vína, u nichž byla sklizeň hroznů v pozdějším termínu, teprve když cukernatost hroznů dosáhne 21-24 °NM. Bývají to kvalitní, extraktivní, suchá či polosuchá vína.

Výběr z hroznů

Název přívlastkového vína vyrobeného z hroznů, které vyzrály na 24-27 °NM. Bývá to víno plné, extraktivní, s vyšším obsahem alkoholu, někdy s vyšším obsahem zbytkového cukru.

Výběr z bobulí

Název přívlastkového vína vyrobeného z vybraných hroznů, které zrály velmi dlouho na vinici a získaný mošt obsahoval alespoň 27 °NM. Bývají to velmi plná, extraktivní, polosladká či sladká vína.

Výběr z cibéb

Název přívlastkového vína vyrobeného z hroznů, které vyzrály na vinici na min. 32 °NM. Takto vyzrále hrozny se díky extrémně dlouhé době zrání na vinici většinou změnily na hrozinky – cibéby. Bývá to víno velmi extraktivní, sladké, vzácné a proto drahé.

Ledové víno

Stejně jako ostatní vína s přívlastkem je lze vyrábět pouze po ověření cukernatosti SZPI. Vyrábí se lisováním zmrzlých hroznů sklizených při teplotě alespoň – 7 °C a získaný mošt musí vykazovat alespoň 27 °NM cukernatosti. Hrozny při lisování nesmí rozmrznout, proto zůstane část vody nevylisována v hroznech ve formě ledových krystalů. Ledová vína bývají velmi extraktivní, sladká a jsou poměrně vzácná a proto drahá.

Slámové víno

Název vína s přívlastkem, které vzniklo z hroznů dosoušených po dobu nejméně tří měsíců po sklizni na slámě či rákosu, nebo byly zavěšeny v dobře větraném prostoru. Tím se odpaří část vody z bobulí a koncentruje se obsah extraktivních látek. Pro takovou výrobu se musí nechat hrozny dobře vyzrát a nesmějí být poškozené. Většinou se užívá hroznů bílých odrůd. Získaný mošt musí vykazovat nejméně 27 °NM. Slámová vína bývají velmi extraktivní, sladká a jsou poměrně vzácná a proto drahá.

    

Rozdělení vín podle obsahu zbytkového cukru

Suchá

Víno, které prokvasilo na nízký obsah zbytkového cukru, který smí obsahovat:

a) max. 4 g/ zbytkového cukru na litr nebo

b) max. 9 g cukru v litru, pokud rozdíl zbytkového cukru a celkového obsahu kyselin přepočtený na kyselinu vinnou je 2 gramy nebo méně.

Polosuchá

Vína se zbytkovým cukrem, který je větší než nejvyšší hodnota stanovená pro vína suchá, ale nepřesahuje 12 g v litru vína

Polosladká

Obsah zbytkového cukru ve víně je větší než nejvyšší hodnota stanovená pro vína polosuchá, ale dosahuje nejvýše 45 g na 1 litr

Sladká

Vína s vyšším obsahem zbytkového neprokvašeného cukru a to jak senzoricky tak analyticky. Zpravidla se jedná o vína speciální, určená pro dlouhé zrání. Obsah alkoholu je u našich tichých sladkých vín nižší (7-11%, toto je časté u vín slámových, ledových či bobulových výběrů). Dle legislativních předpisů se jedná o víno se zbytkovým cukrem ve výši nejméně 45 g na litr.

 

Zdroj: www.wineofczechrepublic.cz

 

 

This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>